Spis firm
 

INTEL
 

PANASONIC
 

BOSCH
 

RS Components Sp. z o.o.
 

SECTRON
 

Willow Technologies
 

MASTERS Sp. z o.o.
 

ABB
 

Visual Communications Company, LLC
 

Sonderhoff Holding GmbH
 

Radio Frequency Systems
 

LEM
 

Tektronix
 

MENCOM
 

Analog Devices
HomePage
Ochrona
Telewizory
Audio
Telefony komórkowe
Komputery
Notebooki
Tablety
Drukarki
Monitory
Zegarki
Projektory
Okulary
Aparaty fotograficzne
Myjki
Lodówki
Pralki
Odkurzacze
Narzędzia
Elektromobilność
Energia słoneczna
Oświetlenie
Praca
Targi, wystawy, szkolenia
Wideoteka
Różne
Sony Xperia L4
 
Nowy smartfon Sony Xperia™ L4: wyświetla
Galaxy Z Flip
 
Przyszłość zmienia kształt: wyznaczaj tr
Galaxy XCover Pro
 
Samsung prezentuje Galaxy XCover Pro: wy
Portable SSD T7 Touch
 
CES 2020 – Samsung prezentuje przenośny
RX0 II
 
Nowy Sony RX0 II: najmniejszy i najlżejs
α6400
 
Sony ogłasza aparat bezlusterkowy α6400
WIHA-SB24670
 
Wielofunkcyjna latarka LED marki WIHA
LUP-20-LED
 
Lupa stołowa LUP-20-LED-SMD
LUMIX S1R
 
Panasonic opracowuje dwa modele pierwsze
IER-Z1R
 
Sony rozwija linię Signature Series

Pływające skarby?

Pływające skarby? 

Ogromne ilości plastikowych odpadów unoszą się na wodach oceanicznych, gdzie zagrażają siedliskom morskim. Badacze z Siemens Corporate Technology pracują nad rozwiązaniami do zbierania i wykorzystania tych odpadów. Wyzwaniem jest przekształcenie ich koncepcji w opłacalny model biznesowy.

Przez długi czas stosunek do odpadów z tworzyw sztucznych był taki, że jeśli nie widać problemu, to go nie ma. W dalszym ciągu ludzie wyrzucają odpady z tworzyw sztucznych w niedozwolonych miejscach – w lasach, do jezior, w rezerwatach przyrody, itp. – a w wielu krajach brakuje kompleksowych systemów do recyklingu i usuwania odpadów. Deszcz przenosi śmieci do rzek, a stamtąd do morza. Ponieważ tworzywa sztuczne są bardzo trudno degradowalne, ilość odpadów stale rośnie. „Ocean Conservancy”, organizacja non-profit zajmująca się ochroną środowiska i firma doradcza McKinsey, szacują, że obecnie na oceanach pływa 150 milionów ton tworzyw sztucznych, a ilość ta wzrasta o około 8 mln ton rocznie. Ten plastik nie tylko zanieczyszcza obszary przybrzeżne, ale stanowi poważne zagrożenie dla fauny i flory morskiej. Żółwie morskie i foki wplątują się w stare sieci rybackie, a ptaki morskie, takie jak albatrosy, umierają po zjedzeniu pływającego plastiku. Wpływa to również na ludzi. W miarę rozkładu tworzyw sztucznych tworzą one mikrocząstki, które coraz częściej trafiają do naszego układu pokarmowego. Odpady z tworzyw sztucznych stały się problemem globalnym, który dotyczy nas wszystkich.

Poszukiwanie modelu biznesowego
Od kilku lat firmy startupowe i organizacje pozarządowe tworzą koncepcje usuwania odpadów z tworzyw sztucznych z morza i – jeśli to możliwe – recyklingu ich. Obecnie istnieje wiele prototypów urządzeń do zbierania śmieci, w tym katamaran, który przy pomocy specjalnej sieci zbiera odpady z morza. W ciągu pięciu lat holenderski projekt (finansowany społecznie) o nazwie „Oczyszczanie oceanu" opracował barierę morską, która zbiera odpady przenoszone przez prądy oceaniczne. Ideą systemu jest zbieranie śmieci przez statki, które będą regularnie transportować je na ląd w celu recyklingu. Chociaż koncepcja ta wydaje się obiecująca, nie ma jeszcze modelu biznesowego, który byłby opłacalny w perspektywie średnioterminowej.

W związku z tym trzech ekspertów z Siemens Corporate Technology (CT) połączyło siły, aby ustalić, jaką rolę może odegrać Siemens w walce z zanieczyszczeniami spowodowanymi przez odpady z tworzyw sztucznych. Projekt, którego motto brzmi "Czyszczenie oceanu jest naszą sprawą", otrzymał dofinansowanie z programu Quickstarter, wewnętrznego programu crowdfundingowego Siemensa. Umożliwia on szybkie wprowadzanie nietypowych pomysłów i koncepcji bez żadnych formalności administracyjnych.

– Na początek przygotowaliśmy ogólny raport z aktualnego stanu technologii zbierania i recyklingu odpadów, a także potencjalnych rynków recyklingu tworzyw sztucznych – mówi Felix Fischer, który w CT pracuje nad projektem wraz z Ingo Bernsdorfem i Florianem Ansgarem Jaegerem.​

Zespół projektowy: Felix Fischer, Florian Ansgar Jäger i Ingo Bernsdorf (od lewej).

Przykładem może być firma Adidas, która korzysta już z odpadów z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. Producent akcesoriów sportowych jest jedną z niewielu firm, które uwzględniają zrównoważony rozwój w swoim modelu biznesowym. Tylko w 2017 roku firma sprzedała około miliona par butów marki Parley, a liczba ta ma wzrosnąć do pięciu milionów par w tym roku. To, co wyróżnia ten model butów, to fakt, że do produkcji jednej pary wykorzystuje się 11 plastikowych butelek zebranych w ramach oczyszczania oceanów.

Jednak ten przykład nie może podważyć faktu, że komercyjne inicjatywy zbierania odpadów i ich recyklingu w celach produkcyjnych są wciąż rzadkie.

Wykrywanie, zbieranie, recykling
- Udało nam się połączyć trzy działania: wykrywanie odpadów z tworzyw sztucznych na morzu, zbieranie tych odpadów oraz przetwarzanie lub recykling zebranego materiału - mówi Bernsdorf. Dodaje, że obecna oferta technologii Siemensa może sprawić, że recykling tych odpadów byłby szczególnie interesujący dla firmy. – Opracowaliśmy rozwiązanie oparte na wykorzystaniu pojemników, w którym spalane będą nienadające się do recyklingu odpady z tworzyw sztucznych, aby gazogeneratory i turbiny mogły przekształcić je w energię elektryczną - wyjaśnia Bernsdorf. Takie pojemniki mogą być używane na przykład na wyspach południowo-wschodniej Azji, gdzie szczególnie duża ilość plastiku dostaje się do morza.​

Wykrywanie, zbieranie, recykling – eksperci z Siemens Corporate Technology (CT) pracują nad połączeniem tych działań w jednym, funkcjonalnym i opłacalnym rozwiązaniu.

Co więcej, na wyspach elektryczność jest zwykle wytwarzana z wykorzystaniem generatorów diesla, co uzależnia je od importu paliw. – Taki kontener można łatwo stworzyć przy użyciu istniejącej technologii firmy Siemens – dodaje Jaeger. – To rozwiązanie promowałoby zdecentralizowane wytwarzanie energii, które w przyszłości stanie się bardzo istotne. Wspólnoty wysp Azji południowo-wschodniej mogłyby codziennie wykorzystywać odpady, które są spłukiwane na ich wybrzeża w dużych ilościach, lub odpady wytwarzane na wyspach.

Pływająca platforma recyklingowa
Jedynym sposobem na rozwiązanie problemu z plastikowymi odpadami jest zebranie ogromnych stosów śmieci, które pływają na otwartym morzu. W tym celu Fischer, Bernsdorf i Ansgar Jaeger współpracowali z Paulem Cleverleyem z Siemens Digital Factory i specjalistami z firmy, która działa aktywnie w przemyśle stoczniowym, aby opracować pomysły na specjalny statek, który nie tylko zbierałby odpady na morzu, ale również robiłby z nich użytek. Ta pływająca platforma mogłaby np. przepompować część plastiku i bezpośrednio zamienić niewielką część odpadów nienadających się do recyklingu w energię do własnego wykorzystania, neutralną pod względem CO2. Piroliza (ogrzewanie) zostałoby wykorzystane do przekształcenia pozostałej części w olej napędowy, który może być dostarczany do innych statków jako paliwo. – Chociaż na razie nikt nie wie, czy ten system kiedykolwiek uda się urzeczywistnić, pomysł jest bardzo obiecujący - twierdzi Fischer.

Pływające wyspy śmieciowe mają tendencję do koncentrowania się w pewnych obszarach. Dlatego statki lub inne rozwiązania służące do zbierania odpadów będą wymagały zastosowania systemów wykrywania np. drony mogłyby zostać wykorzystane do detekcji obszarów, w których stężenie odpadów jest szczególnie wysokie. Takie drony musiałyby być wyposażone w zaawansowaną technologię kamer i czujniki oraz być połączone z całym systemem za pomocą interfejsu danych. Jak twierdzi Fischer - Rozwiązanie chmurowe MindSphere firmy Siemens zapewnia nam wydajną technologię, która może łączyć trzy złożone działania: wykrywanie, gromadzenie i wykorzystanie śmieci.​

Sprasowane plastikowe butelki.

Fischer, Bernsdorf i Jaeger szczególnie uważnie przyjrzeli się różnym sposobom, w jaki odpady z tworzyw sztucznych mogą być w przyszłości ponownie, efektywnie wykorzystywane. Oprócz tego, że mogłyby być przetwarzane na morzu lub spalane w celu produkcji energii elektrycznej na lądzie, tworzywo sztuczne może być również ponownie wykorzystane. – Badamy też czy Siemens może wykorzystać taki plastik z recyklingu we własnych produktach – mówi Jaeger. – Wiele naszych produktów wymaga specjalnych mieszanek tworzyw sztucznych, które są stabilne termicznie lub ognioodporne. Siemens powinien określić, w jakich niszach może stopniowo wprowadzać stosowanie elementów pochodzących z recyklingu odpadów plastikowych przenoszonych przez ocean.

W trakcie opracowania jest już jeden ciekawy prototyp. Trzej badacze pracują obecnie z działem Siemens Real Estate, który między innymi prowadzi restauracje dla pracowników w Niemczech, aby stworzyć kubek do picia, który zostałby wykonany z tworzywa sztucznego pochodzącego z plastiku zebranego z wód oceanicznych – co prawda jest to niewielki krok, ale zawsze jakiś początek.

 

Tłumaczenie: Nina Vincenz-Krajewska, na podstawie artykułu „Floating Treasures?”, Tim Schröder.

2018101402 / 14.10.2018 / Różne / Siemens /

Pływające skarby? 
Pływające skarby?
Ogromne ilości plastikowych odpadów unoszą się na wodach oceanicznych, gdzie zagrażają siedliskom morskim. Badacze z Siemens Corporate Technology pracują nad rozwiązaniami do zbierania i wykorzystania tych odpadów. Wyzwaniem jest przekształcenie ich koncepcji w opłacalny model biznesowy.
.....
Srebrny bandyta
Wyobraź sobie projektowanie własnego samochodu sportowego za pomocą aplikacji i wysyłanie go do produkcji po naciśnięciu jednego przycisku. Nie musisz już wybierać koloru felg lub pokrowców na fotele u dealera lub decydować o dodatkach, takich jak system monitorowania ciśnienia w oponach. Zamiast tego projektujesz nadwozie, podwozie i wnętrze samochodu na ekranie.
.....
Srebrny bandyta
Siemens buduje automatyczny system transportu osobowego na lotnisku w Bangkoku
Siemens buduje automatyczny system transportu osobowego na lotnisku w Bangkoku
Spółka transportu publicznego Interlink wybrała ofertę firmy Siemens do zbudowania w pełni automatycznego transportu osobowego na lotnisku Suvarnabhumi w stolicy Tajlandii, Bangkoku. Airval będzie łączył obecny terminal lotniska z nowym terminalem peryferyjnym.
.....
E-autostrada dla ciężarówek powstanie w Niemczech
Władze Hesji zleciły firmie Siemens budowę napowietrznej linii zasilającej dla zelektryfikowanego transportu towarowego na 10 kilometrowym odcinku autostrady. Linia będzie dostarczała prąd hybrydowym ciężarówkom. W 2018 r. odbędzie to pierwszy test koncepcji elektrycznej autostrady (eHighway) w warunkach drogowych w Niemczech. System zostanie zainstalowany na autostradzie A5 na odcinku między węzłem Zeppelinheim/Cargo City Süd przy porcie lotniczym Frankfurt ,a węzłem Darmstadt/Weiterstadt.
.....
E-autostrada dla ciężarówek powstanie w Niemczech
Brema zamawia nową flotę tramwajową Siemensa
Brema zamawia nową flotę tramwajową Siemensa
Niemiecka firma Bremer Straßenbahn AG (BSAG) złożyła zamówienie na 67 tramwajów typu Avenio od Siemensa. Zamówienie zawiera opcję na 17 dodatkowych maszyn. Czteroczęściowe tramwaje rozpoczną służbę w bremeńskiej infrastrukturze na początku wiosny 2019 roku. Sieć komunikacji miejskiej w Bremie składa się z siedmiu linii oraz 163 przystanków, a jej całkowita długość to 79 kilometrów. Tramwaje Avenio zastąpią obecnie używane tramwaje GT8N i otrzymają oznaczenie GT8N-2.
.....
Pociąg Avenio dla Doha uhonorowany nagrodą “Red Dot”
Tramwaj Avenio od Siemensa dla miasta Doha, stolicy Kataru, został uhonorowany prestiżową nagrodą 'Red Dot' w kategorii Projekt Produktu 2017. Projekt tramwaju jest minimalistyczny i ponadczasowy, dzięki czemu wpasowuje się w otoczenie i współgra ze współczesną architekturą miasta i kampusu uniwersyteckiego.
.....
Pociąg Avenio dla Doha uhonorowany nagrodą “Red Dot”
Siemens zaprezentował prototyp pociągu Rhine-Ruhr Express (RRX)
Siemens zaprezentował prototyp pociągu Rhine-Ruhr Express (RRX)
Siemens zaprezentował pierwszy prototyp pociągu Rhine-Ruhr Express (RRX). Testy wieloczłonowego składu elektrycznego rozpoczną się w Centrum Testowym i Homologacyjnym (PCW) w Wegberg-Wildenrath. Homologacja dla wszystkich 7 testowych pociągów zostanie przeprowadzona w PCW po uprzednim gruntownym przetestowaniu pociągów oraz jazdach próbnych na liniach komercyjnych w nadchodzących miesiącach. Plany zakładają, że pociągi trafią do eksploatacji w Nadrenii Północnej-Westfalii pod koniec 2018 roku.
.....
Dziewiczy lot elektrycznego samolotu o mocy 260 kW
Naukowcy Siemensa opracowali ważący zaledwie 50 kg nowy typ silnika elektrycznego o mocy wyjściowej 260 kW – pięć razy większej od mocy porównywalnych systemów. Samolot akrobatyczny o nazwie Extra 330LE, z takim właśnie wyznaczającym nowe standardy napędem, wykonał 24 czerwca br. pierwszy publiczny lot z lotniska Schwarze Heide, niedaleko Dinslaken w Niemczech.
.....
Dziewiczy lot elektrycznego samolotu o mocy 260 kW
Gotowanie bez ograniczeń: płyta flexInduction marki Siemens
Gotowanie bez ograniczeń: płyta flexInduction marki Siemens
Siemens przedstawia nową płytę indukcyjną z trzema elastycznymi strefami gotowania. W wydobyciu najlepszych smaków pomogą sensory monitorujące każdą potrawę oraz inteligentne sterowanie Dual lightSlider. Przestrzeń do swobodnego przyrządzania dań zapewnia aż 90 cm szerokości urządzenia.
.....
Tajemnice czarnego złota
W małym ziarenku kawy zaklęta jest wielka magia, która od wieków nie tylko przyciąga smakoszy małej czarnej, ale też przyczynia się do nieustannego udoskonalania jej smaku i aromatu…
.....
Tajemnice czarnego złota 
Interesting video


Arduino LED filament clock


How Intel Makes Chips: Concept to Customer


Ghostbuster's Theme on eight floppy drives


Darude - Sandstorm on Eight Floppy Drives


HDD and Floppy Music: Nirvana - Smells Like Teen Spirit
Firma tygodnia

INTEL
Spis firm


INTEL


PANASONIC


BOSCH


RS Components Sp. z o.o.


SECTRON


Willow Technologies


MASTERS Sp. z o.o.


ABB


Visual Communications Company, LLC


Sonderhoff Holding GmbH


Radio Frequency Systems


LEM


Tektronix


MENCOM


Analog Devices


HIROSE ELECTRIC CO., LTD


PANDUIT


GaN Systems


AT&S


TT Electronics


AUDIODIGITAL.CZ


MICROS


FUJITSU


LIDL


DATART


GLOBUS


TESCO


EURONICS


ALZA


OBI
Kalendarz
ELEKTRO 2020, MOSKWA, Rosja, 8.6.-11.6.2020
Interesting video
The ISS Design Challenge ...
Interesting video
Mouser Electronics Warehouse Tour with Grant Imahara
naše portály dle jazyka:

česko/slovenská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ

anglická jazyková verze:
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.COMPONENTS.ONLINE

polská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL

ruská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU
naše portály dle zaměření:

ELEKTRONIKA.ONLINE :
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru

ELEKTRONIK-INFO:
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU

COMPONENTS:
WWW.COMPONENTS.ONLINE
  kontakt:

MALUTKI media s.r.o.
Těrlická 475/22
735 35 Horní Suchá
tel. 00420-603531605
e-mail: info@malutki-media.comAll trademarks are the property of their respective owners.
ISSN 1801-3813